Wydarzenie

 • Twierdza Fortowa w Poznaniu - prelekcja
 • Twierdza Fortowa w Poznaniu - prelekcja
 • 2019-09-15, 14:30 - 16:30
 • Młodzież, Dorośli, Seniorzy
 • Wydarzenie BEZPŁATNE
 • Kaponiera Kolejowa - najmłodszy element poligonalnej Twierdzy w Poznaniu ma już niemal 150 lat. Ówczesna twierdza była już przestarzała i ledwie kilka lat po wybudowaniu Kaponiery wokół miasta zaczął rosnąć pierścień nowoczesnych fortów, które miały zastąpić ciasne ciąg wałów wokół miasta.

  W ciągu krótkiego czasu powstało 18 fortów połączonych drogami rokadowymi. Na międzypolach pobudowano schrony uzupełniające linie obronne, a wewnątrz miasta koszary i inne obiekty zaplecza.

  Poznańska twierdza fortowa w dużej części doczekała współczesnych czasów, a wiele jej obiektów jest dziś dostępna

  Historię i szczegóły twierdzy fortowej poznamy podczas bogato ilustrowanej prelekcji Jacka Biesiadki - znawcy poznańskich fortyfikacji, współautora publikacji „Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku”.
 • Uwagi praktyczne  Jak to w starych podziemiach w Kaponierze Kolejowej panuje temperatura zgoła inna niż ostatnio na dworze w Poznaniu. Dlatego koniecznie należy mieć na sobie długie nogawki i rękawy.

  Kaponiera nie ma odrębnego zaplecza sanitarnego. W związku z tym korzystamy z zaplecza usytuowanego poziom wyżej - w przejściu podziemnym pod rondem. Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania przy sobie drobnych monet na ten cel.

  Prosimy by każdy, kto nie będzie mógł skorzystać z zarezerwowanego miejsca, zgłaszał ten fakt e-mailowo (tym którzy tak zrobili dziękujemy) - w takiej sytuacji możemy zaprosić osoby, które dopytywały się o wolne miejsca.

Rezerwacja

Na to wydarzenie obowiązuje wstęp wolny. Wcześniejsza rezerwacja miejsc nie jest wymagana.
Powrót